شعله ور دومین فیلمی است که در جشنواره دیدم. تازه ترین اثر حمید نعمت اله با بازی متفاوت و سخت امین حیایی.

(خطر اسپویل) فیلم به هیچ وجه سرگرم کننده نیست. حتی اگر همراه فیلم نشوید شاید چرتتان هم بگیرد. ولی شخصیت اصلی فیلم جذاب است. یک شکست خورده، یک ادم حسود که پله‌های نزول را یکی یکی طی می‌کند. ادمی که به زعم خودش چیزی نشده و این اصلی‌ترین زخمی است که بر وجودش نشسته. بازی امین حیایی باور پذیر و جذاب است. هرچند داستان خاصی در فیلم نیست و مخاطب فقط شاهد روزمرگی و دیوانگی‌های شخصیت اول است. در واقع کارگردان می‌کوشد دنیا را از چشم فرید (حیایی) به مخاطب نشان بدهد. مشی زندگی فرید غیرقابل پیش بینی است و در هر جای فیلم بصورت متنوعی پیش می‌رود.

شخصیتهای دیگر فیلم زیاد ساخته و پرداخته نشده‌اند. عمقی ندارند قرار هم نیست داشته باشند. در واقع نیاز نیست. وجودشان فقط بخاطر تاثیر و واکنشی است که بر نقش اول دارند. مرد شکسته خورده‌ای که معتاد بوده، بیکار است، زنش جدا شده و پسری هم دارد که نتوانسته خوب اداره‌اش کند و برایش زندگی بسازد. ادم‌هایی که روی اعصابش هستند. دختری که چشمش را گرفته. فرید هیچ امتیازی ندارد ولی گاه حس دلسوزی مخاطب را برمی‌انگیزد. جنبه‌هایی دارد که هر کدامشان ممکن است در مخاطب وجود داشته باشد و ذهن بیننده درگیرش شود.

به شخصه نزدیک شدن به دنیای درونی ادم‌ها را دوست دارم و بدین لحاظ از فیلم شعله ور خوشم امد. اما نهایتا شعله ور با سینمای نعمت اله فاصله دارد و تاثیر گذاری و جذابیتی را که معمولا در اثار قبلی‌اش شاهد بودیم در خود ندارد. زمان فیلم زیاد است و کارگردان میتوانست سکانس‌هایی را حذف کند. برشی که از زندگی فرید می‌بینیم به هیچ رشدی ختم نمی‌یابد و به قول معروف هیچ کاتارسیسی نصیب بیننده نمی‌شود. البته واقعیت محض زندگی خیلی‌هایمان همینگونه است. اینکه تنهاییم و فقط عمر می‌گذرانیم، بدون اینکه به هیچ جا برسیم.
من کلا اهل فیلم دیدن نیستم ! ولی نظرات گاها بشدت متفاوت آدما در مورد فیلم ها برام خیلی جالبه کاش همه کسایی که یه فیلم رو می بینن ازش بنویسن

+ رمز پست قبل؟
شما ماه و ماهی هستی؟

ُسلام. اینقدر خوب تحلیل کرده بودی مشتاق شدم برم فیلمو ببینم:)
ممنونم از لطفت ^_^
 منم فکر میکنم خوشت بیاد. پرداخت شخصیتش جالب بود. فقط کمی کشدار هست

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.